Site logo

Studia z bezpieczeństwa w Rzeszowie

Kierunki bezpieczeństwa Rzeszów - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kierunki z bezpieczeństwem w Rzeszowie?

Wszystkie studia na kierunkach związanych z bezpieczeństwem w Rzeszowie i na Podkarpaciu

List view

RzeszowieZobacz kierunki z bezpieczeństwa w Rzeszowie

Szukasz studiów związanych z bezpieczeństwem na rzeszowskich i podkarpackich uczelniach? Sprawdź wszystkie kierunki o bezpieczeństwie, które możesz na nich studiować

Gdzie warto iść na kierunki z bezpieczeństwa?

Uczelnie i wydziały prowadzące studia o bezpieczeństwie w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Czy warto studiować kierunki z bezpieczeństwa?

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków o bezpieczeństwie w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Kierunki o bezpieczeństwie - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków o bezpieczeństwie. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować kierunki z bezpieczeństwa w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków związanych z bezpieczeństwem na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć

Studia z bezpieczeństwem w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z bezpieczeństwem? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków takich jak bezpieczeństwo narodowe, wewnętrzne, międzynarodowe, BHP, studia oficerskie, wojskowość, inżynieria bezpieczeństwa, systemy bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwo ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z zachowaniem bezpieczeństwa cywilnego, mundurowego, biznesowego – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są kierunki dotyczące bezpieczeństwa, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.

Kierunki związane z bezpieczeństwem dostępne są głównie na studiach inżynierskich, licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata). W przypadku bezpieczeństwa militarnego, czyli mundurowych studiów oficerskich musisz podjąć studia jednolite magisterskie (5 lat). Możesz także uczyć się tematyki bezpieczeństwa na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje w obszarze lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kierunki związane z bezpieczeństwem od lat cieszą się niezmienną popularnością. Kandydat na kierunek z obszaru kompetencji bezpieczeństwo powinien być nie tylko sprawny fizycznie, ale interesować się mechanizmami społecznymi, polityką wewnętrzną i międzynarodową, tym jak funkcjonuje państwo poprzez administrację oraz dyplomację. Zainteresowanie szczegółami technicznymi uzbrojenia i funkcjonowaniem przemysły zbrojeniowego, zasady działania systemów bezpieczeństwa typu NATO nie są niezbędne, jeśli zapał i ambicja osiągnięcia sukcesu w tej właśnie dziedzinie są silne. Im więcej wiesz jednak o tym jak wygląda specyfika instytucji bezpieczeństwa, tym nauka jest efektywniejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na rodzaj bezpieczeństwa, którego dotyczą.

Bezpieczeństwo państwowe (narodowe, wewnętrzne, międzynarodowe): Kierunki związane z bezpiecznym funkcjonowaniem państwa dotyczą zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, systemu ograniczania zagrożeń dla zdrowia, życia, majątku obywateli, zabezpieczeniem przed skutkami klęsk żywiołowych i innych gwałtownych zjawisk naturalnych, zapewnienia spokoju i dobrej współpracy z innymi państwami (polityka zagraniczna, dyplomacja i system obrony narodowej). To kierunki takie jak bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwo globalne, bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo regionalne, bezpieczeństwo morskie, bezpieczeństwo żywności, ekologiczne, ekonomiczne, energetyczne, fizyczne, informatyczne (cybernetyczne, teleinformatyczne), kulturowe, militarne, polityczne, socjalne, społeczne, identyfikacyjne.

Inżynieria i systemy bezpieczeństwa: Kierunki techniczne dotyczące inżynierii i systemów bezpieczeństwa zajmują się technicznymi, elektronicznymi systemami zabezpieczeń (security) oraz ich obsługą. To kierunki związane z kreowaniem, tworzeniem, produkowaniem, instalowaniem, obsługą i serwisem urządzeń oraz systemów zabezpieczających przed naruszeniem zasad bezpieczeństwa dostępu osób nieuprawnionych do pomieszczeń i terenów (w tym granic państwowych), zabezpieczających przed przestępczością kryminalną, szpiegostwem przemysłowym. Dotyczą m.in. systemów alarmowych, monitoringu, telewizji dozorowanej, systemów antynapadowych, antywłamaniowych, bramek bezpieczeństwa, domofonów, wideofonów, czujników pożaru, podwyższonego stężenia gazów, systemów inteligentnych budynków z ograniczeniem wstępu i ustalanym dostępem do kolejnych poziomów bezpieczeństwa.

Studia wojskowe: Kierunki wojskowe to przede wszystkim studia oficerskie kształcące kadry dla sił zbrojnych: dowodzenie, studia mundurowe z wojskowej techniki, logistyki, administracji. Kształcić się można na nich wyłącznie w państwowych akademiach wojskowych, związanych z konkretnymi rodzajami sił zbrojnych, przede wszystkim armią lądową, marynarką wojenną i lotnictwem wojskowym. To także studia cywilne związane z wojskowością, obronnością, wojskoznawstwem, ekonomiką, logistyką wojska, przemysłem zbrojeniowym.

Studia policyjne, kryminalistyka i kryminologia, resocjalizacja: Kierunki związane z przestępczością, jej zwalczaniem, prewencją i badaniami nad zjawiskiem łamania prawa i przestępcami to zarówno mundurowe studia policyjne, studia kształcące pracowników służby więziennej, jak i kierunki cywilne z kryminalistyki i kryminologii oraz resocjalizacji. Studia z kryminalistyki dotyczą technik kryminalistycznych, badania śladów przestępstw oraz sposobów wykrywania sprawców. Kierunki związane z kryminalistyką to m.in. chemia w kryminalistyce (chemia śledcza i sądowa), biologia w kryminalistyce (biologia śledcza i sądowa), IT w kryminalistyce (informatyka śledcza i sądowa), psychokryminalistyka (psychologia śledcza), toksykologia. Kierunki kryminologiczne dotyczą zjawiska przestępczości oraz sprawców czynów zabronionych, to m.in. kryminologia prawnicza, psychokryminologia (psychologia sądowa), wiktymologia, suicydologia). Kierunki resocjalizacyjne (pedagogika resocjalizacyjna) związane są z procesem przywracania sprawców przestępstw do społeczeństwa, jako praworządnych obywateli.

Cyberbezpieczeństwo (e-bezpieczeństwo, cybersecurity): Kierunki związane z bezpieczeństwem informatycznym dotyczą zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem do urządzeń elektronicznych (smartfony, komputery przenośnie i stacjonarne, serwery, zewnętrzne nośniki pamięci), systemów informatycznych, rozwiązań chmurowych. Cyberbezpieczeństwo to kierunki dotyczące tworzenia systemów dostępu cyfrowego (w tym przeglądania, kopiowania, modyfikowania i usuwania danych), monitorowania ingerencji w zabezpieczone rozwiązania, wykrywania sprawców, niwelowania skutków włamań hakerskich.

Studia BHP: Kierunki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, takie jak BHP czy zarządzanie BHP to studia kształcące ekspertów odpowiedzialnych za przestrzeganie przez pracodawców i pracowników przepisów dotyczących unikania zagrożeń związanych ze zdrowiem i życiem podczas wykonywania obowiązków służbowych. Studia BHP to połączenie kompetencji technicznych z wiedzą prawniczą oraz znajomością specyfiki funkcjonowania biznesu i instytucji publicznych.

Studia w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Rzeszów – miasto położone w południowo-wschodniej Polsce. Jest to bardzo ważny ośrodek akademicki na studenckiej mapie Polski. Studiuje tu ponad 45 tysięcy studentów, a mury uczelni, w roli absolwentów, opuszcza kilkanaście tysięcy osób. To najważniejszy ośrodek akademicki południowo-wschodniej Polski, w którym można studiować ponad 200 kierunków w formie studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich, magisterskich drugiego stopnia lub podyplomowych. Szeroka oferta kierunków na uczelniach państwowych i prywatnych sprawia, że na studia tu decyduje się bardzo wiele osób, nie tylko z lokalnych miejscowości, ale z całej Polski i zagranicy. Miasto posiada nowoczesną infrastrukturę oraz dogodną lokalizację, dzięki czemu poza nauką, można w nim aktywnie spędzać czas wolny. W Rzeszowie i jego okolicach zarejestrowanych jest około 30 tysięcy firm, w których absolwenci mogą rozpocząć swoje kariery. Poza nauką studenci otrzymują ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu, między innymi w licznych i pięknych rzeszowskich parkach, których jest kilkanaście. Do najbardziej popularnych należą Park Papieski, Aleja pod Kasztanami w okolicy Zamku Lubomirskich, czy też Ogród Miejski im. Solidarności. Studenci mogą udać się do pobliskich lasów lub też malowniczych miejscowości takich jak Tarnobrzeg, Krosno i Przemyśl. Fani historii i zwiedzania mają do dyspozycji Zamek Lubomirskich, Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, podziemną Trasę Turystyczną, czy też zabytkowy Rynek. Na tym ostatnim znajdują się liczne restauracje oraz bary. Pod tym kątem oferta Rzeszowa jest w pełni dostosowana do potrzeb studentów. Bliskość Bieszczadów to kolejny atut Rzeszowa. Studiowanie w województwie podkarpackim możliwe jest nie tylko w Rzeszowie. Uczelnie, ich zamiejscowe oddziały lub filie, znajdują się w takich miejscowościach jak: Jasło, Stalowa Wola, Jarosław, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Sanok, Nisko, Przeworsk i Mielec. W nich co roku studiuje około kilku, a nawet kilkunastu tysięcy osób.

Studia podyplomowe z bezpieczeństwa w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Gdzie w Rzeszowie i na Podkarpaciu zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach wiązanych z bezpieczeństwem - stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunkach z bezpieczeństwa

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków związanych z bezpieczeństwem na rzeszowskich i podkarpackich uczelniach?

Zawód: Detektyw

Na początek chcielibyśmy Cię uspokoić: jeśli chcesz zostać detektywem, to wcale nie musisz biec do fryzjera, żeby ostrzyc się „na Rutkowskiego”. Przyda Ci się jednak wysoka sprawność fizyczna, odporność na stres, analityczny umysł i bardzo gruntowna wiedza z zakresu prawa i kryminalistyki. Na co zatem czekasz? Czytaj dalej… Kim jest detektyw i czym się zajmuje? Rutkowski… przyznaj się bez tortur,

Czytaj więcej »

Zawód: Policjant

Policja – stutysięczna formacja czuwająca nad bezpieczeństwem ludzi i porządkiem publicznym. Co należy zrobić i jakie spełnić wymagania by zostać jednym z członków tej służby?

Czytaj więcej »

Praca po studiach z bezpieczeństwa

Kiedy myślisz o pracy po kierunku związanym z bezpieczeństwem, bardzo często widzisz kogoś umundurowanego – policjanta, żołnierza, strażaka, funkcjonariusza straży więziennej albo straży granicznej. To oczywiście najbardziej naturalna ścieżka kariery. Jednak równie ciekawe mogą być “cywilne” zawody związane z zapewnieniem bezpieczeństwa.

Zawód: oficer Wojska Polskiego: Po studiach oficerskich rozpoczynasz karierę wojskową na pełniąc funkcję dowódczą, przywódczą i menedżerską w jednostkach wojskowych w ramach Sił Zbrojnych RP oraz innych strukturach militarnych. Zaczynasz służbę zaraz po studiach w stopniu podporucznika. Później wraz z rozwojem kariery w wojsku możesz awansować na kolejne stopnie oficerskie – aż do stopnia generała (admirała) i obejmować coraz bardziej odpowiedzialne funkcje.

Zawód Policjant: Studia z bezpieczeństwa dają kompetencje do pracy w policji, w takich wydziałach jak wydział kryminalny, wydział do walki z handlem ludźmi, wydział poszukiwań i identyfikacji osób, wydział do spraw odzyskiwania mienia, wydział do walki z przestępczością gospodarczą, wydział do walki z korupcją, wydział dochodzeniowo-śledczy, wydział techniki operacyjnej, wydział do walki z przestępczością narkotykową, biuro do walki z cyberprzestępczością, biuro prewencji.

Funkcjonariusz innych służb mundurowych: Poza pracą w wojsku i policji kierunki związane z bezpieczeństwem są dobrą przepustką do budowania kariery w jednej z wielu pozostałych służb mundurowych. Możesz zostać m.in. pracownikiem mundurowym takich formacji jak Służba Więzienna, Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna., Państwowa Straż Pożarna, Służba Celno-Skarbowa, Straż Marszałkowska czy służby specjalne (wojskowe i cywilne struktury wywiadu, kontrwywiadu i CBA).Pracownik cywilny służb mundurowych, Struktury Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, straży miejskiej i gminnej poza pracą dla umundurowanych oficerów i funkcjonariuszy dają pracę także cywilom. Pracują oni na różnych stanowiskach związanych ze wsparciem dla zadań związanych z zapewnieniem funkcjonowaniem tzw. resortów siłowych. Pracownicy cywilni w służbach mundurowych pracują, np. logistyce i transporcie, administracji (w tym księgowości, kadrach i płacach), w szkolnictwie, w medycynie wojskowej (np. pielęgniarki).

Specjalista ds. zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa. Po kierunkach dotyczących bezpieczeństwa możesz szukać pracy jako specjalista ds. bezpieczeństwa w służbach cywilnych związanych z wojskowością: np. w organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych, zespołach ds. reagowania kryzysowego, jednostkach badawczych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa, firmach i instytucjach rządowych dbających o ochronę danych wrażliwych w różnego typu.

Ekspert z tematyki bezpieczeństwa: Uzyskana podczas studiów powiązanych z bezpieczeństwem wiedza będzie przydatna w przypadku podjęcia pracy w instytucjach lub organizacjach prowadzących działalność w zakresie ochrony i popularyzacji dziedzictwa historycznego, w mediach lub ich strukturach specjalizujących się w tematyce wojskowości, obronności, policji, kryminalistyki lub bezpieczeństwa oraz jako wykładowca na uczelniach wojskowych, policyjnych oraz kierunkach cywilnych, gdzie liczy się wiedza z bezpieczeństwa (np. studia historyczne, kierunki z bezpieczeństwa wewnętrznego, narodowego i międzynarodowego, studia ze stosunków międzynarodowych, politlogia).

Praca w urzędach i instytucjach bezpieczeństwa: Absolwent studiów z bezpieczeństwa, zwłaszcza bezpieczeństwa państwowego (wewnętrznego, narodowego, międzynarodowego), to dobry kandydat do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w polskiej i międzynarodowej rzeczywistości. W przypadku krajowych instytucji to przede wszystkim praca w Ministerstwie Obrony Narodowej i instytucjach powiązanych z MON jako pracownik mundurowy lub cywilny. Doskonałość znajomości języków obcych i znajomość sfery bezpieczeństwa militarnego i cywilnego, to klucz do pracy w takich instytucjach jak Pakt Północnoatlantycki (NATO) Unia Europejska, ONZ i ich agendy. Dzięki biegłości językowej oraz kompetencji z zarządzania bezpieczeństwem, absolwent może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Inżynier technologii bezpieczeństwa: Po kierunkach związanych z inżynierią i systemami bezpieczeństwa możesz budować karierę w firmach sektora security, zajmujących się ochroną osób i mienia. Możesz zajmować się analizą dotychczasowych zabezpieczeń, opracowaniem koncepcji kompleksowej ochrony przed niebezpieczeństwami, tworzeniem ofert sprzedaży produktów (urządzeń i systemów) oraz usług zapewnienia ochrony przed przestępczością i zjawiskami naturalnymi, dostawą i montażem technologii bezpieczeństwa oraz obsługą i serwisem systemów chroniących ludzi, nieruchomości i cenne ruchomości. Możesz także pracować jako inżynier technologii bezpieczeństwa w firmach produkujących urządzenia i systemy security, przy ich projektowaniu, produkcji i montażu.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa: Po kierunkach związanych z informatycznymi systemami bezpieczeństwa możesz budować karierę jako pracownik ds. bezpieczeństwa IT w biznesie i sferze publicznej oraz w firmach sektora cybersecurity, zajmujących się ochroną urządzeń elektronicznych, aplikacji, danych i systemów. Możesz zajmować się analizą dotychczasowych zabezpieczeń IT, opracowaniem koncepcji kompleksowej ochrony przed niebezpieczeństwami z cyberprzestępczości oraz przypadkowymi zagrożeniami cybersfery, tworzeniem ofert sprzedaży oprogramowania i produktów (urządzeń i systemów) oraz usług zapewnienia ochrony przed cyberprzestępczością, dostawą i montażem technologii bezpieczeństwa informatycznego oraz obsługą i serwisem systemów chroniących przed atakami hakerskimi i błędami użytkowników stanowiącymi zagrożenia dla sfery IT. Możesz także pracować jako ispecjalista ds. bezpieczeństwa w firmach produkujących urządzenia i systemy cybersecurity, przy ich projektowaniu, produkcji i montażu.

Specjalista ds. BHP: Po kierunkach związanych z BHP możesz pracować w firmach i instytucjach jako osoba odpowiedzialna za tworzenie i stosowanie rozwiązań zapewniających pracownikom wykonywanie obowiązków zawodowych z zapewnieniem ochrony dla ich zdrowia i życia oraz ochroną mienia przed uszkodzeniami podczas wypadków przy pracy.

Naukowiec z obszaru bezpieczeństwa, obronności, kryminologii: Jako absolwent studiów bezpieczeństwa możesz rozpocząć aktywność naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich “uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z bezpieczeństwem państwowym, międzynarodowym, wojskowością i kryminologią.

Praca po studiach w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Rzeszów, jako miasto wojewódzkie, jest atrakcyjnym miejscem pod kątem pracy. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miejscowości w południowo-wschodniej Polsce, dzięki czemu absolwentom dużo łatwiej wejść na rynek pracy. Obecnie stopa bezrobocia w Rzeszowie wynosi 5,6% i jest niższa od średniej krajowej, która przekracza 6% oraz dużo niższa od średniej wojewódzkiej. W całym województwie podkarpackim stopa bezrobocia wynosi 8,5%, dlatego nie dziwi fakt, że bardzo dużo osób decyduje się na studia, a następnie poszukiwanie zatrudnienia w Rzeszowie. W mieście tym zdecydowanie łatwiej znaleźć atrakcyjną pracę, w porównaniu z mniejszymi miejscowościami w regionie. Wielu studentów wchodzi na rynek pracy już w trakcie studiowania i łączy naukę z pracą zarobkową. Do największych pracodawców należą takie firmy jak Pratt & Whitney Rzeszów S.A., Firma Oponiarska Dębica S.A., Asseco Poland S.A, Federal-Mogul Gorzyce Sp. z o.o., Bury Sp. z o.o., Kirchhoff Polska Sp. z o.o., Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Do innych atrakcyjnych pracodawców w regionie należą Hamilton Sundstrand Poland Sp. z o.o. w Rzeszowie oraz Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. GK w Lubzinie. To miejsca, w których bardzo często swoje kariery zawodowe rozpoczynają absolwenci z rzeszowskich uczelni oraz z innych miast województwa podkarpackiego. Firmy te szukają wykwalifikowanej kadry zarządzającej oraz wysokiej jakości specjalistów, na przykład do obsługi systemów informatycznych i marketingu. Rynek pracy w Rzeszowie jest atrakcyjny. Są tu duże firmy, co jest dodatkowym atutem studiowania w tym mieście.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję