logo WSPIA 2018Chcąc pozostać najnowocześniejszą uczelnią w regionie, Rzeszowska Szkoła Wyższa zakupi warty 100 tys. zł nowoczesny symulator wirtualnej sceny zbrodni. „Cyber Crime” to nazwa innowacyjnego laboratorium, dzięki któremu studenci będą w wirtualnej rzeczywistość uczyć się prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia oraz analizy znalezionych śladów. Uczelnia kupi nowy sprzęt, dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego województwa Podkarpackiego.
Laboratorium „Cyber Crime” jest pierwszą na Podkarpaciu i trzecią w Polsce uczelnią, która zainwestowała w tę technologię i włączyła ją do programu nauczania takich kierunków jak Bezpieczeństwo Wewnętrzne oraz Prawo. Symulator wirtualnej sceny zbrodni będzie częścią Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Laboratorium rozpocznie funkcjonowanie na początku nowego roku akademickiego tak, aby w zajęciach przy użyciu wirtualnej rzeczywistości mogli uczestniczyć nowi studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Laboratorium „Cyber Crime” jest innowacyjnym narzędziem dydaktycznym, dzięki któremu studenci będą mogli poznać zasady prowadzenia oględzin miejsca zbrodni oraz poprawnego zabezpieczania pozostawionych śladów. Symulator przenosi do wirtualnie wykreowanego miejsca zbrodni. Do wyboru są dwa oddzielne scenariusze: morderstwo lub samobójstwo. W gabinecie rozmieszczone są dowody wymieszane z niepotrzebnymi w śledztwie przedmiotami.

Dzięki tym rozwiązaniom technologicznym, student będzie miał możliwość przetestowania swoich umiejętności śledczego w praktyce, w środowisku maksymalnie zbliżonym do realnego. Do dyspozycji ma profesjonalne narzędzia przeznaczone do ujawniania i zabezpieczenia śladów kryminalistycznych, a sposób wykonania zadania można obserwować na ekranie komputera lub projektora. Pozwoli także na jeszcze lepsze przygotowanie przyszłych kadr dla różnego rodzaju służb zajmujących się bezpieczeństwem państw i obywateli.
WSPiA 02
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->