logo WSPIA 2018Ponad 20 różnych służb mundurowych oraz instytucji i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem obywateli weźmie udział w V jubileuszowym Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym roku na uczestników imprezy będą czekać m.in. pokaz współpracy służb ratowniczych w sytuacji kryzysowej, napad na konwój, trup w patio, pokazy technik interwencyjnych, pierwszej pomocy, wyszkolenia psów służbowych oraz gaszenia wybuchowych substancji. Gośćmi specjalnymi imprezy będą Krystian i Kamil Kłeczek - studenci WSPiA, finaliści programu „Mam talent”V jubileuszowe Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego odbędzie się w dniach 6 i 7 czerwca 2018 r. Organizatorem imprezy jak co roku jest WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Święto odbywa się w ramach realizacji programu „Bezpieczna przyszłość”, którego jednym z filarów jest Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa, realizowana przez WSPiA pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Impreza rozpocznie się w środę 6 czerwca konferencją naukową nt.: „Prawo i bezpieczeństwo w sporcie - nowe wyzwania, nowe problemy, nowe możliwości”. Współorganizatorem dyskusji jest Podkarpackim Związkiem Piłki Nożnej. Problematyka konferencji dotyczy m.in. bezpieczeństwa imprez sportowych, ze szczególnym uwzględnieniem meczów piłkarskich, co związane jest, chociażby z ostatnimi wydarzeniami w Poznaniu, związanymi z naruszeniem porządku publicznego podczas meczu piłkarskiego przez dużą grupę pseudokibiców i zniszczeniem sprzętu znajdującego się na stadionie sportowym.

Atrakcyjne i dynamiczne pokazy
W czwartek 7 czerwca 2018 r. na uczestników V Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego czekać będą dynamiczne pokazy i prezentacje służb mundurowych i stowarzyszeń zajmujących się bezpieczeństwem obywateli. Święto rozpocznie się punktualnie o godzinie 10:00. W rzeszowskim kampusie WSPiA będzie można uczestniczyć m.in. pokazie gaszenia płonącego oleju oraz wybuchu substancji palnych w otoczeniu tlenu. Straż, Policja, Pogotowie i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich zaprezentują współpracę służb ratowniczych w sytuacji kryzysowej. Związek Strzelecki Strzelec Józefa Piłsudskiego przygotował inscenizację napadu na konwój. Odbędzie się także pokaz samoobrony i technik interwencyjnych, pokaz pierwszej pomocy, pokaz tresury i wyszkolenia psów służbowych SOK, Policji i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie.

Rosomak i Topola
Podczas wydarzenia będzie można także zobaczyć prezentacje wyposażenia różnych służb mundurowych. Komenda Wojewódzka i Miejska Policji w Rzeszowie pokażą wyposażenie specjalnego oddziału AT, zestaw przeciwuderzeniowy oraz patrol konny. Na stoisku 21. Brygady Strzelców Podhalańskich będzie można zobaczyć m.in. Kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, pojazd saperski TOPOLA oraz drużynę strzelców wyborowych. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej zaprezentuje „Wspaniałą dwunastkę” oraz nowoczesną broń używaną przez żołnierzy. Swoje specjalistyczne pojazdy wystawi także Straż Pożarna, Służba Więzienna, Straż Ochrony Kolei, WITD, Straż miejska i Pogotowie Ratunkowe. W kampusie WSPiA pojawi się również ambulans kryminalistyczny i symulator zderzeń Żandarmerii Wojskowej.

Zwłoki w Patio
Dodatkowo uczestnicy imprezy na specjalnych stoiskach wystawienniczych będą mogli poznać zasady pracy i rekrutacji do różnych służb działających na terenie kraju. Swoje prezentacje i wystawy przygotują także studenci WSPiA działający w różnych Kołach Naukowych. Będą to m.in. „Zwłoki w Patio!”, czyli symulowane oględziny miejsca znalezienia zwłok z udziałem uczniów klasy akademickiej WSPiA „Kryminalistyka i nauki pokrewne” w II LO w Łańcucie. Zorganizowane zostaną zajęcia warsztatowe w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA pod hasłem „Bądź jak Sherlock Holmes” oraz zajęcia na strzelnicy elektronicznej WSPiA połączone z wystawą broni palnej. Zaplanowano także konkurs sprawnościowy o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie pt. „Egzamin na policjanta” na policyjnym torze przeszkód.
PLAKAT V PMŚBW INTERNETWykłady i konkursy
Dodatkowo uczniowie i studenci będą mogli wziąć udział w wykładzie pt. „Aktualnych zagrożenia w cyberprzestrzeni” przygotowanym przez podinsp. Piotra Szymańskiego, Naczelnika Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie. Podczas Święta Wręczone zostaną nagrody dla laureatów II Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie oraz certyfikaty dla uczestników projektu „Tajemnice laboratorium kryminalistycznego WSPiA”.

Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Jest to impreza cykliczna organizowana przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach Święta łącznie uczestniczyło prawie 10000 osób – studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia i Małopolski. Święto jest jednym z elementów realizowanego przez WSPiA Programu Edukacyjno-Badawczego „BEZPIECZNA PRZYSZŁOŚĆ” promującego szeroko rozumianą edukację prawną oraz edukację na rzecz bezpieczeństwa.

Impreza pozwala rozszerzyć wiedzę młodych ludzi na temat współczesnych zagrożeń, pogłębić swoje zainteresowania oraz zweryfikować oczekiwania co do przyszłej edukacji czy pracy zawodowej w sektorze bezpieczeństwa. Uczestnicy mogą przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda codzienna służba funkcjonariuszy i jak w praktyce stosowane są przepisy, programy, czy zasady, o których uczą się w szkołach. Święto objęte jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W każdej edycji Święta uczestniczy blisko 2,5 tys. młodych osób.

Pełen program imprezy można znaleźć na stronie WSPiA
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->