Powstanie Podkarpackie Centrum Innowacji17 października podpisano w Rzeszowie list intencyjny dotyczący powstania Podkarpackiego Centrum Innowacji. W nowoczesnej placówce studenci będą mieli szansę wypróbować w praktyce swoje pomysły. Budynek ma zostać oddany do użytku już w 2018 roku, a koszty realizacji tego projektu sięgają 85 mln złotych.


Zarząd województwa wraz z największymi uczelniami w regionie planuje stworzenie projektu, który umożliwi studentom rozwój ich pomysłów. Centrum Innowacji da im możliwość eksperymentowania i wypróbowywania swoich koncepcji w praktyce, a stworzone prototypy oraz nowe techniki produkcji pozwolą na rozwój technologiczny całego województwa. Miejsce to będzie także platformą porozumienia między uczelniami a pracodawcami, dzięki czemu studenci nabędą praktyczne umiejętności oraz będą mieli możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jeśli inicjatywa zostanie zrealizowana, będzie to pierwsza tak zaawansowana placówka w Polsce, która bezpośrednio łączy biznes z nauką.

Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz władz wojewódzkich złożyli we wtorek podpisy pod listem intencyjnym w sprawie utworzenia Centrum Innowacji. Organizatorzy zapewniają, że praktyczna realizacja projektu ma rozpocząć się na początku przyszłego roku, natomiast budynek ma być gotowy już w marcu. Tak krótki termin wynika z wykorzystania gotowego już budynku i przystosowania go na potrzeby uczelni. Do tej pory nie wiadomo jeszcze, który budynek zostanie wykorzystany, gdyż rozpatrywane jest kilka propozycji. Wiadomo jednak, że Centrum ma być zlokalizowane w Rzeszowie i obejmować powierzchnię 1,2 tys. m2. Ta ogromna przestrzeń zapełniona zostanie nowoczesnymi urządzeniami badawczymi, na zakup których przeznaczone zostanie około 45 mln złotych. Pieniądze pozyskane zostaną z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Projekt inspirowany jest finlandzkim Aalto Design Factory, innowacyjnym w skali Europy przedsięwzięciem umożliwiającym realizację interdyscyplinarnych projektów. Organizatorzy polskiego odpowiednika zakładają, że Podkarpackie Centrum Innowacji będzie przestrzenią, w której powstanie wiele interesujących start upów. Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego podkreśla, że inicjatywa ta pomoże także wspierać gospodarkę województwa poprzez rozwijanie nowoczesnych technologii oraz umożliwienie współpracy nauki z biznesem. Projekt nie będzie nastawiony na zyski. Jego głównym celem jest wspieranie tych, którzy chcą swoje pomysły badawczo-naukowe wypróbować w praktyce.


!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->