wspia rzeszow przemysl logo5 czerwca odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu honoris causa dla profesora Wiesława Skrzydło, który został nadany przez Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki. Profesor Skrzydło jest wybitnym polskim konstytucjonalistą, byłym Rektorem UMCS w Lublinie, a obecnie wykładowcą Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W uroczystości brało udział kilkunastu naukowców i studentów z Polski i Ukrainy.

Uroczystość, która odbyła się w siedzibie WSPiA, była połączona z seminarium naukowym poświęconym historii polskiego i ukraińskiego konstytucjonalizmu.

Uczestniczyli w niej, m.in.
  • Vasyl Pavlyuk, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie,
  • prof. Petro Steciuk, wykładowca WSPiA oraz Sędzia Sądu Konstytucyjnego Ukrainy w stanie spoczynku,
  • prof. Volodymyr Burdin, dziekan wydziału Prawa Uniwersytetu Lwowskiego ,
  • prof. Krzysztof Skotnicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, członek prezydium Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów.
WSPiA 3Listy gratulacyjne do prof. Skrzydło przysłali także prof. Zbigniew Witkowski, Dziekan Wydziału Prawa UMK w Toruniu oraz prof. Andrzej Szmyt kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Pomysłodawcą odnowienia doktoratu honoris causa dla profesora Skrzydło był profesor Jerzy Posłuszny, który pełni funkcję Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

– Idea tej uroczystości zrodziła się z potrzeby wyróżnienia i docenienia wybitnego konstytucjonalisty, naszego wieloletniego wykładowcy oraz wychowawcy wielu pokoleń polskich naukowców. Ciężko dziś wymieniać wszystkie osiągnięcia Pana Profesora. Warto jednak wspomnieć, że jest to osoba, która od samego początku bardzo mocno wspierała rozwój rzeszowskiego środowiska prawniczego oraz naszej uczelni. Prof. Wiesław Skrzydło bardzo mocno wspierał także moją inicjatywę utworzenia Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów. Od 2005 r. jest jego współprzewodniczącym i cały czas stara się pomagać nam w kontaktach z konstytucjonalistami z Ukrainy oraz tamtejszymi uczelniami prawniczymi. Dzięki jego pomocy udało nam się wydać kilkadziesiąt międzynarodowych publikacji dotyczących prawa konstytucyjnego – wyliczał podczas uroczystości prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.


– W 1979 roku Uniwersytet Lwowski przyznał prof. Skrzydle doktorat honoris causa właśnie za zasługi dla rozwoju kontaktów pomiędzy naukowcami z naszych krajów. Dziś przypominając tamto wydarzenie, za swoje zasługi Pan Profesor otrzymuje kolejne wyjątkowe wyróżnienia przyznane przez Państwo Ukraińskie oraz Uczelnie z Polski i Ukrainy – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Vasyl Pavlyuk wręczył prof. Wiesławowi Skrzydle odznaczenie przyznane przez Ministra Oświaty i Nauki Ukrainy. – Tacy ludzie jak prof. Wiesław Skrzydło zawsze łączyli i wspierali integrację naszych narodów. Wyróżnienie, które mam przyjemność dzisiaj wręczyć jest docenieniem wieloletnich starań i osiągnięć w budowie naszej współpracy naukowej. Mam nadzieję, że dzięki takim osobom współpraca polskich i ukraińskich uczelni będzie rozwijać się jeszcze prężniej – mówił Vasyl Pavlyuk.

Prof. Wiesław Skrzydło otrzymał także jako jeden z niewielu Polaków Medal Prezesa Sądu Konstytucyjnego Ukrainy. W ramach odnowienia doktoratu honoris causa specjalne wyróżnienie wykładowcy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przyznał również Rektor i Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki. W uznaniu zasług dla rozwoju polskiego i ukraińskiego konstytucjonalizmu i wieloletniej współpracy prof. Wiesław Skrzydło otrzymał także Srebrny Medal Honorowy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Nie spodziewałem się tylu odznaczeń i ciepłych słów od moich przyjaciół z Polski i Ukrainy. Wspominany dziś doktorat honorowy Uniwersytetu Lwowskiego związany był z pełnieniem funkcji Rektora UMCS w Lublinie. Wtedy moja aktywność międzynarodowa była bardzo intensywna. Już wtedy wiedzieliśmy, że granice nie mogą być przeszkodą dla nauki. Cieszę się bardzo, że kolejne pokolenia Polaków i Ukraińców uczą się nawzajem jak współpracować i tworzyć projektu badawcze. Cieszę się także, że moją działalność międzynarodową w późniejszych latach mogłem kontynuować w ramach Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów założonego z inicjatywy prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA. Cieszę się także, że w tej uczelni mogłem kształcić kolejne pokolenia polskich prawników. Dziękuję za wszystkie wyróżnienia i docenienie mojej roli jako wykładowcy – powiedział podczas uroczystości prof. Wiesław Skrzydło.
WSPiA 10Prof. Wiesław Skrzydło praktycznie od początku związany jest z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. Jest jednym z inicjatorów i Współprzewodniczącym Polsko–Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów. Nieustannie wspiera jego działalność swoim autorytetem naukowym, cenionym także w środowisku ukraińskich konstytucjonalistów, o czym świadczy, między innymi, przyznany mu doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Ivana Franki we Lwowie.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->