Były tańce, pieśni, haft ukraiński i tradycyjne ludowe potrawy sąsiadów zza wschodniej granicy. Uczestnicy Tygodnia Kultury Ukraińskiej zorganizowanego przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej WSIiZ i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie poznali też alfabet, kulturę i sztukę ukraińską.
 
- W ramach przedsięwzięcia staraliśmy się przybliżyć wspólne elementy kultury polskiej i ukraińskiej. Spotkania skierowane były do najmłodszych przedstawicieli Rzeszowa, od których w przyszłości będą zależeć wspólne relacje obu państw. Spotkania były również bardzo ważne dla studentów ukraińskich studiujących w Polsce reprezentujących swoją ojczyznę – twierdzi Dominik Łazarz, dyrektor Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej WSIiZ w Rzeszowie działającego po auspicjami MSZ.
 
Podczas przedsięwzięcia, nad którym patronat objął Konsulat Honorowy Ukrainy w Rzeszowie, studenci WSIiZ spotkali się z uczniami rzeszowskich szkół podstawowych. Podczas spotkań w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP przybliżali postać Tarasa Szewczenki (ważnego przedstawiciela kultury ukraińskiej). 10 marca przypada 150. rocznica jego śmierci.
 
Kulturę i sztukę ukraińską oraz historyczną i współczesną Ukrainę przybliżyły: Yuliya Honcharuk i Nataliya Sokolova, Ukrainki, które studiują w WSIiZ. Uczniowie obejrzeli prezentacje tańca, pieśni, stroju i haftu ukraińskiego i wspólnie śpiewali po ukraińsku. Mogli też spróbować potraw ludowych naszych sąsiadów. Poznali godło oraz flagę. Wysłuchali legendę o powstaniu Kijowa i historię o kozakach. Interesującym punktem programu była nauka podstaw alfabetu ukraińskiego. Dzieci uczyły się pisać swoje imienia w tym języku.
 
- W przyszłości to społeczeństwo polskie, dzisiaj najmłodsi obywatele, będą wspierać i pomagać Ukrainie w procesie integracji z Unią Europejską. Jeszcze kilkanaście lat temu Polska była w podobnej sytuacji i liczyła na pomoc innych państw – podkreśla Dominik Łazarz. Organizatorzy mają nadzieję, że tego rodzaju spotkania stanowią wkład na rzecz wzmocnienia relacji polsko – ukraińskich. Przedsięwzięcie skierowano do najmłodszych przedstawicieli Rzeszowa jako grupy jeszcze wolnej od stereotypów w relacjach polsko -ukraińskich oraz mającej duże oddziaływanie na członków swoich rodzin. Kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP, Pani Renata Dziepak przywitała zgromadzonych staropolskim obyczajem chlebem i solą, a młodzi słuchacze wykazali dużą sympatię.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->